Bericht
Orange Lions laten Kroatië zweten
De Orange Lions zijn er niet in geslaagd om Kroatië in de kwalificatiecyclus voor het WK in 2027 een verrassende nederlaag toe te brengen. Met 99-101 vertrokken de bezoekers uit Almere met een kleine overwinning: 99-101. Nederland kreeg in de slotfase twee kansen om met een driepunter de overwinning binnen te halen, maar slaagde daar niet in.
Opvallende aanwezige in de Nederlandse selectie was Kjeld Zuidema. Hij was aan het begin van de week afgevallen en trainde alweer mee met Zorg en Zekerheid Leiden. Doordat Yannick Kraag net als donderdag niet kon spelen vanwege een hamstringblessure, werd Zuidema alsnog opgeroepen voor de wedstrijd van zondag. Hij moest het stellen met slechts 29 seconden speeltijd in het tweede kwart.
Nederland speelde een sterke eerste helft en genoot bij rust een 58-44 voorsprong. Nederland schoot met scherp, Keye van der Vuurst de Vries had er al 19 punten in liggen en de Kroaten waren vooral ruzie met elkaar aan het maken. Terwijl de ploeg toch barst van het talent en vooral de power van NBA-spelers Ivica Zubac (Indiana Pacers), Karlo Matkovic (New Orleans Pelicans), Dario Saric (jaren in de NBA gespeeld en nu uitkomen voor het Turkse Anadolu Efes) en Mario Hezonja (afgelopen seizoen Real Madrid, komend seizoen Cleveland Cavs). De Kroaten hadden gedacht het nietige Nederland met gemak te verslaan.
In de pauze werd Roeland Schaftenaar in het zonnetje gezet. De center van ZZ Leiden had aan het eind van het seizoen zijn afscheid aangekondigd. Met een bondsspel en een ingelijst shirt met nummer 13 werd hem eer betoond. Een film liet enkele spelers en coaches aan het woord, die allemaal lovende woorden hadden voor Schaftenaar. In 92 interlands was hij goed voor 674, zo liet statisticus Jacob Bergsma weten.
Intussen ging het er in de kleedkamer van Kroatië heet aan toe. De Kroaten besloten nu maar echt te gaan basketballen en vooral hun surplus aan kracht te benutten. Halverwege het derde kwart was de Nederlandse marge geslonken naar 2 punten (65-63). Even leek de ploeg van bondscoach Johan Roijakkers weer weg te lopen, maar aan het eind van het kwart stond het 77-76.
In het laatste kwart kwam David N’Guessan nog door met een paar stevige dunks (eentje over Zubac heen), maar Kroatië viel niet meer te stuiten. Via onder meer Saric en Hezonja stond het anderhalve minuut voor tijd 96-101. Keye van der Vuurst de Vries kreeg er nog een driepunter in. Na een misser van Kroatië restten er nog 11 seconden. Nederland miste via Yannick Franke en Keye van der Vuurst de Vries de winnende driepunters: 99-101.
Keye van der Vuurst de Vries tekende voor 23 punten. Yannick Franke was goed voor 21 punten. David N’Guessan noteerde 19 punten. De voormalige spelers van ZZ Leiden Marijn Ververs en Troy Koehler kwamen tot 6 punten. Lucas Kruithof kwam niet tot scoren.